hgs  eokul   lgs   kyk  
  27.04.2024  

TEOG’da Din Kültürü Testine Kimler Girebilir?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 8. sınıflar için yapılan merkezi ortak sınavlarda (TEOG) din kültürü sorularından hangi statüdeki öğrencilerin sorumlu olduğu konusuna açıklık getirdi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, hazırlanan ders konu ve kazanımları göz önünde bulundurularak bu yıl yapılacak merkezi ortak sınavlarda, yalnızca Özel Ulus Musevi 1. Karma Ortaokulu öğrencilerinin yanıtlayacağı 20 din kültürü ve ahlak bilgisi sorusunun hazırlandığını, diğer okullarda öğrenim gören musevi öğrencilerin ise din kültürü ve ahlak bilgisi testinden, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da muaf tutulacağını belirtti.

Bakan Avcı, Özel Ulus Musevi 1. Karma Ortaokulunun isteği üzerine hazırlanan din kültürü ve ahlak bilgisi sorularını yalnızca bu okulun 8. sınıf öğrencilerinin yanıtlayacağını, diğer okullardaki Musevi öğrencilerin ise bu sorulardan geçen yıl olduğu gibi bu yıl da muaf tutulacağını ifade etti.

Avcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'deki tüm azınlık okullarına bir yazı gönderdiklerini ve öğrencilerinin merkezi ortak sınavlardaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muafiyetlerinin kaldırılmasını isteyip istemediklerini sorduklarını belirtti.
Bakanlığının bu yazısına Özel Ulus Musevi 1. Karma Ortaokulundan cevap geldiğini ifade eden Avcı, okul yöneticilerinin, okullarında din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin bulunduğunu ve bu dersten sınıf içi sınavların yapıldığını, merkezi ortak sınavlarda da bu dersten öğrencilerine soru yöneltilmesi yönündeki taleplerini bakanlığa ilettiklerini aktardı.

Bu talep üzerine, "2014-2015 eğitim-öğretim yılı Özel Ulus Musevi 1. Karma Ortaokulu 8. sınıfı din kültürü ve ahlak bilgisi dersi konu ve kazanımlarına ilişkin çalışma takvimi ve dağılım çizelgesi" hazırlandığını kaydeden

Avcı, şu bilgileri verdi:

"Hazırlanan ders konu ve kazanımları göz önünde bulundurularak bu yıl yapılacak merkezi ortak sınavlarda, yalnızca Özel Ulus Musevi 1. Karma Ortaokulu öğrencilerinin yanıtlayacağı 20 din kültürü ve ahlak bilgisi sorusu hazırlandı. Diğer okullarda öğrenim gören musevi öğrenciler ise din kültürü ve ahlak bilgisi testinden, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da muaf tutulacak."